Opis
Činčile so odlični hišni ljubljenčki za večje otroke in odrasle ljudi.
Činčile so nočne živali. Prebudijo se že pred mrakom in tako se obnašajo tudi v ujetništvu. Ne marajo, da jih vznemirjamo čez dan. So zelo družabne, zato je treba gojiti vsaj dve! Njihov kožuh je gost in mehak, ker iz ene korenine izrašča 60 dlak. So izredno udomačljive in neverjetno inteligentne, kar jim daje še poseben čar. Činčilo začnite udomačevati postopoma. Sedite zraven njene kletke in se z njo pogovarjajte, da se privadi na vašo prisotnost. Ljubljenki iz roke ponudite različne priboljške. Postopoma se vam bo pustila pobožati in prijeti v roke tudi, kadar bo prosto tekala po stanovanju. Činčile so glodalci, zato morajo stalno rastoče zobe redno obrabljati s pravilno prehrano in različnimi glodali.
Činčile so zelo čiste živali, ki se veliko negujejo same, vendar jim lahko pomagate z rednim česanjem oz. krtačenjem.
Redno čiščenje kletke, posodice za hrano in napajalnika ter menjavanje nastila je poleg pravilne prehrane in nege nujno za zdravje vašega ljubljenca.
Transport, prihod v novo okolje z novimi vonjavami in predmeti so za činčilo zelo stresni. Dodatno vznemirjanje ta stres samo še dodatno poveča in činčila lahko tudi zboli.
Prvih nekaj dni v prihodu v novi dom činčila potrebuje mir, da se navadi na novo okolje in razišče svoje domovanje. Otroke opozorite, da činčila ni igrača in je z njo potrebno ravnati nežno in previdno, zato naj vanjo ne silijo in je ne prijemajo.
Činčilo začnite udomačevati postopoma. Sedite zraven njene kletke in se z njo pogovarjajte, da se privadi na vašo prisotnost. Ljubljenki iz roke ponudite različne priboljške. Postopoma se vam bo pustila pobožati in prijeti v roke tudi, kadar bo prosto tekala po stanovanju. Činčile so glodalci, zato morajo stalno rastoče zobe redno obrabljati s pravilno prehrano in različnimi glodali. Činčila naj ima na voljo seno, mineralni kamen in različne lesene igrače. Dlaka činčile je zelo gosta, saj iz enega dlačnega mešička raste kar 160 dlak, zato potrebuje tudi primerno nego.
Činčile so zelo čiste živali, ki se veliko negujejo same, vendar jim lahko pomagate z rednim česanjem oz. krtačenjem.
Redno čiščenje kletke, posodice za hrano in napajalnika ter menjavanje nastila je poleg pravilne prehrane in nege nujno za zdravje vašega ljubljenca.
Prehrana činčile
Činčile so rastlinojede in se v naravi hranijo z vlakninasto hrano, ki je zelo revna s hranilnimi snovmi in je dokaj težko prebavljiva. To so različne trave, zeli in grmičevja.
Činčile jedo liste, stebla, korenine, sadeže in semena teh rastlin. Činčilam kot hišnim ljubljenkam ponudite posebej zanje pripravljene, visoko kakovostne pelete ali semenske mešanice, ki vsebujejo vse potrebne hranilne snovi v pravilnem ravnovesju.
Osnovna hrana za činčilo pa je trava oz. seno, ki ga morajo imeti stalno na voljo. Ne pozabite na svežo pitno vodo v napajalniku. Občasno lahko vaši činčili ponudite tudi kosmiče, suho sadje (rozine,…), jabolka, sušen polnozrnat kruh ali sušena zelišča. Sveža zelenjava kot je brokoli, solata ali sveža trava za činčilo niso najboljše, saj lahko povzročajo prebavne motnje in napihnjenost.
Ne dajajte ji sončničnih semen, arašidov, koruze ali koruznih kosmičev! Posodica za hrano naj bo pritrjena ali pa dovolj težka, da je činčila ne prevrne. Posodico vsak dan očistite in vanjo nasujte svežo hrano. Tako lahko vedno ocenite koliko vaša ljubljenka poje. Činčila naj ima vedno na voljo svežo pitno vodo.
Osnovni pogoji za dobro počutje
Minimalna velikost kletke je 80x 60 x 80 cm, vendar samo v primeru, da se činčilo redno izpušča na prosto. V nasprotnem primeru naj bo kletka večja. Priporočamo, da je činčila vsak dan izpuščena po stanovanju. Kletka naj ima več nadstropij, saj izredno dobro skačejo, celo do 1,8 metra daleč! V kletko ji dodatno namestimo veje nestrupenih dreves. Te omogočajo dodatno rekreacijo in so hkrati dodaten vir hrane. V kletki morajo biti tudi jasli za seno, napajalnik za vodo in posodica za hrano. Ne smemo pozabiti na leseno hišico ter posodo primerne velikosti za pesek, v katerem si bo činčila negovala dlako.
Zdravje činčile
Činčile so precej zdrave živali, vseeno pa se lahko zgodi, da vaša ljubljenka zboli. Če z vašo ljubljenko preživljate veliko časa in se z njo veliko ukvarjate, jo dobro poznate in hitro ugotovite, da se ne počuti dobro.
Činčile so v naravi plen in zato dolgo skrivajo znake bolezni. Ko so ti opazni, je pogosto bolezen že močno napredovala. Bolezni se pri činčilah najpogosteje pojavijo zaradi nepravilne namestitve, nege in napačne prehrane.
Vlaga, prepih, umazanija, nenadne spremembe temperature, neprimerna, plesniva ali drugače pokvarjena hrana in stres lahko povzročijo pojav različnih okužb z bakterijami, virusi, glivicami, garjami ipd. Pogosti klinični znaki bolezni so neješčnost, apatičnost, izpadanje dlake, srbež, težko dihanje, izcedek iz oči ali smrčka, slinjenje, oslabelost, driska ipd. Tudi zobje lahko činčilam pogosto povzročajo težave, saj lahko zaradi nepravilne obrabe preveč zrastejo in žival ne more več jesti, začne hujšati in lahko pogine.
Če pri svoji ljubljenki opazite kateregakoli od bolezenskih znakov, jo je potrebno takoj odpeljati k veterinarju. Priporočamo, da si za svojo ljubljenko izberete veterinarja na kliniki ali v ambulanti za male živali. Nekatere bolezni se lahko prenesejo iz ljubljencev na ljudi, zato je osebna higiena po vsakem stiku z živaljo zelo pomembna.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.